Wyznaczanie Celów: Michael Phelps (26-krotny Mistrza Świata i 23-krotny Mistrz Olimpijski)

0  komentarzy

Wyznaczanie celów i ich realizacja to esencja sukcesów Michaela Phelps’a. Ten amerykański pływak, 26-krotny mistrz świata, 23-krotny mistrz olimpijski, mistrz świata na krótkim basenie, wielokrotny rekordzista świata. Tak w skrócie przedstawia się 24-letnia kariera tego skromnego zawodnika.

Skąd się wzięły takie rezultaty? Jak osiągnął takie wyniki? Co sprawiło, że dziś znajduje się w tym miejscu w którym jest?

Odpowiedzi na te pytania na pewno jest wiele, jednak dziś interesuje nas jedna szczególna. Odpowiedź, której Michael Phelps udzielił w programie Undeniable Recap:

Miej marzenia, zaplanuj je i zrealizuj – Michael Phelps

Zadziwiająco proste, jednak biorąc pod uwagę jego osiągnięcia, to właśnie wyznaczanie celów i ich realizacja jest esencją jego sukcesów. Phelps podczas wywiadu podzielił się swoimi celami, które spisał jak miał 8 lat:

michael-phelps-cele

Wyznaczanie celów w tak młodym wieku…

Można nazwać czymś naprawdę niespotykanym. Do celów, które wyznaczył sobie Michael zaliczały się m.in. zakwalifikowanie się do igrzysk olimpijskich i osiągnięcie wyznaczonych czasów na poszczególne style i kategorie wiekowe. Dodatkowo Phelps zapisał czego będzie wymagało od niego osiągnięcie tych celów – koncentracji, ciężkiej pracy i codziennego pływania.

Chciałem osiągnąć coś, czego nikt wcześniej nie osiągnął. Wszystko zaczęło się od marzenia i celu. Chciałem być najlepszy w historii. (…) Trenowałem przez 5 lat bez opuszczenia żadnego treningu, 365 dni w roku – każdego dnia byłem w wodzie. – Michael Phelps

Phelps podczas wielu wywiadów, których udzielił na przestrzeni lat, często podkreślał rolę celów i dążenia do nich. Obok celów pojawiały się także wytrwałość, konsekwencja, czy podnoszenie się po porażkach. Jego sukcesy są w dużej mierze zasługą stawiania i konsekwentnego realizowania celów.

Wieloletni trener Phelpsa, który szkolił go od 11 roku życia, nigdy nie ukrywał, że Michael jest bardzo zorientowanym na cele zawodnikiem. Dla niego wyznaczanie celów było naturalnym i intuicyjnym sposobem działania.

On może być najbardziej zorientowaną na cele osobą na świecie – Bob Bowman

Czego przykład Phelpsa uczy nas o wyznaczaniu i realizowaniu celów?

Wyznaczanie celów – wnioski

Zapisuj swoje cele

Phelps zaczął zapisywać swoje w wieku 8 lat. Może najwyższa pora, żebyś i Ty zapisał swoje? Badania przekonują, że warto zapisywać cele, bo w ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo ich osiągnięcia aż o 18%!

Bądź skupiony na celu

Wyznaczaj cele i konsekwentnie je realizuj. Ponadto Phelps w innym wywiadzie udzielił wskazówki, która pomaga mu być bardziej zorientowanym na cele.

Wyznaczone cele trzymam w zasięgu wzroku. Kiedy wstaję z łóżka, to wiem, że wstaję właśnie po to, żeby pracować nad ich urzeczywistnieniem – Michael Phelps

Stwórz plan działania

Phelps już w wieku 8 lat wiedział, że zakwalifikowanie się na igrzyska olimpijskie, czy przepłynięcie basenu określonym stylem w wyznaczonym czasie będzie wymagało codziennego treningu. Zdefiniowanie kamieni milowych w drodze do celu i rozbicie ich na mniejsze, codzienne działania jest konieczne, jeśli poważnie myślisz o zrealizowaniu swojego celu. Zapisanie swojego celu to za mało, potrzebujesz jeszcze wiedzieć co dokładnie masz robić i jak go osiągniesz.

Podporządkowałem całe swoje życie pod pływanie: byłem w łóżku o 22:00, odpoczywałem odpowiednią ilość czasu, dbałem o swoją wagę (…). Wszystkie te czynności sprawiły, że moje wyniki były naprawdę dobre. – Michael Phelps

Wyznaczanie celów to pierwszy krok, kolejnym jest stworzenie realnego planu, któremu można poświęcić się bez reszty. Plan ten nie musi być idealny. Ważniejsze jest, żeby w trakcie jego realizacji przyjąć filozofię kaizen i nieustannie go poprawiać, choćby o 1% lepiej.

Niech porażka Cię motywuje

Patrząc na karierę Phelpsa nie ma wątpliwości, że doświadczył on również wiele porażek i problemów, z którymi musiał się zmierzyć.

Jednym z wyznaczonych celów Phelpsa było zdobycie 8 złotych medali podczas jednych zawodów – igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Podczas igrzysk zdobył jednak “jedynie” 6 złotych medali i 2 brązowe. Jeden z jego rywali, który odebrał Phelpsowi złoty medal w stylu dowolnym na 200m, powiedział, że cel Phelpsa jest “nieosiągalny”. Phelps wziął sobie te słowa do serca, dlatego przypiął ten cytat do swojej szafki na basenie jako dodatkową motywację do treningu.

Phelps osiągnął swój cel 4 lata później, na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Zdobywając 8 złotych medali i ustanawiając przy tym 7 rekordów świata Phelps ponownie zdeklasował konkurencję.

Pływak w 2012 roku, po osiągnięciu w zasadzie wszystkich wyznaczonych celów, zakończył karierę pływacką. Niestety kiedy człowiek przez tyle lat ciężko pracuje na swój sukces, osiąga wszystkie możliwe cele i zdobywa uznanie, to moment zakończenia kariery jest trudnym czasem. Wiele osób traci wtedy poczucie sensu w życiu i nie wie, co ma dalej ze sobą zrobić. Podobnie było w przypadku Phelpsa, który 30 września 2014 roku został złapany przez policję podczas prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu (po raz kolejny).

Sięgnąłem dna, nigdy tak nisko nie upadłem. – Michael Phelps

Phelps oczywiście ponownie zdołał się podnieść i po raz ostatni wrócić do pływania. Zakwalifikował się na igrzyska olimpijskie w 2016 roku w Rio de Janeiro, gdzie zdobył 5 złotych medali i 1 srebrny. Osiągnięcia, już 31-letniego, Phelpsa zostały ocenione jako niezwykłe, dlatego, że taka forma pływacka w jego wieku jest niespotykana. Po tym wyczynie pływak postanowił definitywnie przejść na zasłużoną sportową emeryturę.

Źródła i inspiracje: 

A jakie cele Wy sobie wyznaczacie?


Przeczytaj też:

Multitasking: Dlaczego nie warto?

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu: Czerwone i Zielone Godziny

Macierz Eisenhowera: Czym jest i Jak z Niej Korzystać?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Dołącz do Społeczności 2114+ Produktywnych Solo

Pozbądź się złych nawyków i na stałe zastąp je dobrymi. Przestań odkładać na później i wykorzystaj właściwie marnowany czas. Wprowadź małe zmiany, które zwielokrotnią Twoją produktywność.

Zero spamu. Wypisy w każdej chwili.

>