Samokontrola Kluczem do Przyszłości

0  komentarzy

Umiejętność kierowania się odroczoną gratyfikacją, kontrolowanie zachcianek i panowanie nad swoimi emocjami są pierwszymi i jednymi z najbardziej pożądanych zachowań społecznych oczekiwanych od dzieci. Sukces w wielu dziedzinach życia zależy właśnie od tych umiejętności.

Przyjrzeliśmy się życiu 1000 dzieci, śledząc ich od narodzin do 32 roku życia i sprawdzając jak ich dziecięca umiejętność samokontroli wpływa na ich zdrowie, finanse i skłonności kryminalne w dorosłym życiu.

Samokontrola

Naukowcy podczas tego badania sprawdzali różne aspekty życia ponad 1000 dzieci w różnych momentach ich dorastania. W okresie 3-11 lat sprawdzali takie czynniki jak umiejętność samokontroli, poziom IQ i ekonomiczny poziom życia, który prowadziły wychowujące ich rodziny.

Jak pozbyć się złych nawyków
i na stałe zastąpić je dobrymi? 

61 min video ze sprawdzonymi schematami zmiany nawyków.

W latach 13-21 badacze wzięli pod uwagę 3 czynniki, które niewątpliwie mają wpływ na dalsze losy kształtowania się człowieka. Tymi trzema czynnikami były: wczesne palenie papierosów, rzucenie szkoły lub zostanie rodzicem.

Ostatnie 2 pomiary miały miejsce w wieku dorosłym, w wieku 26 i 32 lat. Przy tych pomiarach sprawdzano takie czynniki jak:

  1. Zdrowie (problemy z metabolizmem i nadwagą, problemy z oddychaniem, choroby zębów, choroby weneryczne, czy skłonność do uzależnień).
  2. Bogactwo (status ekonomiczny, bycie w związku lub bycie samotnym rodzicem, oszczędności, przychód, problemy kredytowe).
  3. Przestępstwa i problemy z prawem.

Jak można zauważyć badanie trwające 32 lata zostało bardzo dokładnie przygotowane i każdy z uczestników badania został dobrze prześwietlony. Naukowcy badając dzieciństwo wzięli pod uwagę różne czynniki wpływające na dalsze losy dziecka. Podobnie uwzględnili pewne ważne aspekty w wieku nastoletnim, które również mogły mieć wpływ na dalsze życie. W przypadku wieku dorosłego celem było podsumowanie, jaki jest wynik “końcowy” biorąc pod uwagę czynniki występujące wcześniej.

Wyniki badania

Samokontrola zachowania
Samokontrola zachowań

Wyniki badania mówią same za siebie. Jak można zaobserwować na wykresach wysoki poziom samokontroli w dzieciństwie bardzo pozytywnie wpływa na dalsze losy dziecka. Największe dysproporcje pomiędzy dziećmi z wysoką samokontrolą, a niską samokontrolą wpływające na dorosłe życie zaobserwowano w tych 5 obszarach:

Problem Duża samokontrola Niska samokontrola
Wiele problemów zdrowotnych 11% 27%
Uzależenienia 3% 10%
Roczny dochód poniżej 20,000$ nowozelandzkich 10% 32%
Samotne wychowywanie dziecka 26% 58%
Zamieszanie w przestępstwa 13% 43%

WOW, samokontrola naprawdę determinuje przyszłość.

Badacze byli zgodni co do tego, że kluczowym czynnikiem, który decydował o przyszłości dziecka nie były ani poziom IQ dziecka, ani status materialny jego rodziców, ale właśnie umiejętność samokontroli.

Źródło:
A gradient of childhood self-control predicts health, wealth, and public safety .Terrie E. Moffitt, Louise Arseneault, Daniel Belsky , Nigel Dickson , Robert J. Hancox , HonaLee Harrington , Renate Houts, Richie Poulton , Brent W. Roberts , Stephen Ross , Malcolm R. Sears, W. Murray Thomson , and Avshalom Caspi (2010r.)


Przeczytaj też:

Multitasking: Dlaczego nie warto?

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu: Czerwone i Zielone Godziny

Macierz Eisenhowera: Czym jest i Jak z Niej Korzystać?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Dołącz do Społeczności 2114+ Produktywnych Solo

Pozbądź się złych nawyków i na stałe zastąp je dobrymi. Przestań odkładać na później i wykorzystaj właściwie marnowany czas. Wprowadź małe zmiany, które zwielokrotnią Twoją produktywność.

Zero spamu. Wypisy w każdej chwili.

>