Macierz Eisenhowera: Czym jest i Jak z Niej Korzystać?

0  komentarzy

Macierz Eisenhowera ma swoją nazwę od jej twórcy. Dwight Eisenhower był 34 prezydentem USA, pełniącym swoje obowiązki 2 kadencje z rzędu. Podczas swojej 8-letniej prezydentury zainicjował i rozwinął program budowy autostrad – ich obecna długość przekracza 77 tys. km. Stworzył też agencję DARPA, która wynalazła Internet i agencję kosmiczną NASA, która do tej pory najbardziej przyczyniła się do odkrywania kosmosu. Ponadto zachęcił do pokojowego używania alternatywnych źródeł energii poprzez wprowadzenie zmian w prawie (AEA).

Zanim został prezydentem Eisenhower był Generałem Armii Stanów Zjednoczonych. Wcześniej Naczelnym Dowódcą podczas II wojny światowej i osobą odpowiedzialną za planowanie i realizację inwazji na Północną Afrykę, Francję i Niemcy.

Dodatkowo Eisenhower był prezesem Columbia University. Został też pierwszym naczelnym dowódcą NATO i pomimo tylu obowiązków znajdował jeszcze czas na swoje pasje – golf i malarstwo.

Dwight Eisenhower niewątpliwie żył bardzo produktywnie. Nic więc dziwnego, że jego metoda na zarządzanie sobą w czasie została przestudiowana przez wielu ludzi na całym świecie.

Matryca Eisenhowera: Produktywność

Strategia Eisenhowera na zwielokrotnienie efektywności była bardzo prosta. Wyszedł on z założenia, że wszystkim zadaniom można nadać rangę pilności i ważności.

Mam tylko dwa rodzaje problemów: pilne i ważne. Te pilne nie są ważne, a te ważne nigdy nie są pilne. – Dwight Eisenhower

Dzięki przypisaniu każdemu działaniu odpowiedniej rangi możemy przyporządkować je do jednej z czterech kategorii:

 1. Pilne i ważne (do wykonania w pierwszej kolejności)
 2. Niepilne i ważne (do zaplanowania)
 3. Pilne i nieważne (do oddelegowania)
 4. Niepilne i nieważne (do usunięcia)

Te 4 kategorie zadań pozwalają nam spojrzeć na nasze działania zarówno z szerszej perspektywy (“Co chcę osiągnąć w najbliższym kwartale?”) jak i z bliższej (“Jak powinien wyglądać mój dzień?”). Uniwersalność tej metody jest jednym z powodów jej popularności.

Matryca Eisenhowera

Matryca Eisenhowera – I ćwiartka, zadania pilne/ważne

Do tej ćwiartki zaliczają się wszystkie “istotne działania niecierpiące zwłoki”. Takimi zadaniami może być na przykład:

 • przygotowanie rocznego raportu na dzisiejsze spotkanie zarządu
 • rodząca żona
 • nakarmienie płaczącego niemowlaka
 • wymiana zużytych klocków hamulcowych w samochodzie
 • wizyta u lekarza w przypadku złego samopoczucia
 • pojechanie z chorym zwierzakiem do weterynarza
 • dzisiejsze spotkanie z kluczowym klientem
 • nauka na jutrzejszy egzamin
 • kończąca się benzyna w samochodzie, itp.

Zadania z tej ćwiartki wymagają naszego szybkiego działania. Dlatego nimi zajmujemy się natychmiast, w pierwszej kolejności.

Matryca Eisenhowera – II ćwiartka, zadania niepilne/ważne

W tej ćwiartce znajdują się zadania, które nie są pilne, a jednocześnie nie wykonanie ich w ogóle będzie miało negatywne konsekwencje, np.:

 • wizyta kontrolna u lekarza lub dentysty
 • oszczędzanie pieniędzy
 • praca nad strategią firmy
 • zmiana opon na zimowe zanim nadejdą mrozy
 • budowanie długotrwałych relacji z klientami
 • wprowadzenie nowego produktu na rynek
 • zaplanowanie wakacji
 • ukończenie studiów
 • spłacenie kredytów
 • randka z żoną/mężem, itp.

Zadania z tej ćwiartki wymagają zaplanowania. Są więc tymi, na które warto poświęcać najwięcej czasu, np. podczas czerwonych godzin.

Każde zadanie, które jest dla nas ważne, warto zaplanować, żeby w pewnym momencie nie stało się pilne/ważne (pierwsza ćwiartka). Jeśli będziesz:

 • Uczęszczać na regularne wizyty kontrolne u lekarza (niepilne/ważne) i stosowali się do zaleceń, to nie zaskoczy nas nagła, poważna choroba (pilne/ważne).
 • Oszczędzać pieniądze (niepilne/ważne), to w sytuacji nieprzewidzianego kryzysu nie będziesz musiał gorączkowo się kredytować (pilne/ważne).
 • Na bieżąco budować dobre relacje z klientami (niepilne/ważne), to nie będziesz zmuszony walczyć o premię w końcówce roku (pilne/ważne).

Matryca Eisenhowera – III ćwiartka Zadania pilne/nieważne

Zadania z tej ćwiartki należy oddelegować. Zazwyczaj znajdą się tutaj takie działania jak:

 • nagłe spotkanie w sprawie nudnego projektu
 • niecierpiąca zwłoki prośba współpracownika (dla niego ważna, dla Ciebie nie)
 • uzupełnienie firmowego CRMa na polecenie przełożonego.

Zadania z tej ćwiartki delegujesz. Pytaj sam siebie:

Kto, zamiast mnie, może wykonać to zadanie?

Oczywiście nikt nie zrobi tego lepiej od Ciebie, jednak delegując zadania z tej ćwiartki zyskasz czas potrzebny na wykonanie tego, co jest naprawdę ważne. Podsumowując – zadania z tej ćwiartki najlepiej jest delegować a potem monitorować ich realizację.

Matryca Eisenhowera – IV ćwiartka, zadania niepilne/nieważne

Zadania z tej ćwiartki usuń. Do kosza. Wyrzuć. Zrezygnuj. Pozbądź się. To właśnie robi się z zadaniami przeznaczonymi dla tej ćwiartki. Tak więc, jeśli coś nie ma ani wartości, ani nie jest pilne, to należy się tego pozbyć ze swojej listy rzeczy do zrobienia. Do zadań z tej ćwiartki mogą należeć:

 • rozdysponowanie budżetu partycypacyjnego Twojej dzielnicy
 • odpisanie na spamowego maila
 • wypełnienie ankiety online o tym jak korzystasz z internetu

Jakiekolwiek zadanie jest dla Ciebie nieważne i niepilne po prostu się go pozbądź. Nic nie stracisz, a zyskasz cenny czas!

Źródła i inspiracje:


Przeczytaj też:

Multitasking: Dlaczego nie warto?

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu: Czerwone i Zielone Godziny

Macierz Eisenhowera: Czym jest i Jak z Niej Korzystać?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
__CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit__
__CONFIG_local_colors__{"colors":{"--tcb-skin-color-0":"Royal Blue","--tcb-skin-color-8":"Picton Blue","--tcb-skin-color-10":"Anakiwa","--tcb-skin-color-1":"Picton Blue","--tcb-skin-color-3":"Deep Cove","--tcb-skin-color-5":"Nevada"},"gradients":{}}__CONFIG_local_colors__

Dołącz do Społeczności 2114+ Produktywnych Solo

Pozbądź się złych nawyków i na stałe zastąp je dobrymi. Przestań odkładać na później i wykorzystaj właściwie marnowany czas. Wprowadź małe zmiany, które zwielokrotnią Twoją produktywność.

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"7cb9f":{"name":"Main Accent","parent":-1},"1b8a9":{"name":"Accent Low Opacity","parent":"7cb9f"},"5f576":{"name":"Accent Medium opacity","parent":"7cb9f"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"7cb9f":{"val":"rgb(44, 133, 222)","hsl":{"h":210,"s":0.78,"l":0.01,"a":1}},"1b8a9":{"val":"rgba(46, 138, 229, 0.08)","hsl_parent_dependency":{"h":210,"l":0.54,"s":0.78}},"5f576":{"val":"rgba(46, 138, 229, 0.2)","hsl_parent_dependency":{"h":210,"l":0.54,"s":0.78}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"7cb9f":{"val":"rgb(47, 138, 229)","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.54,"a":1}},"1b8a9":{"val":"rgba(47, 138, 229, 0.08)","hsl_parent_dependency":{"h":210,"s":0.77,"l":0.54,"a":0.08}},"5f576":{"val":"rgba(47, 138, 229, 0.2)","hsl_parent_dependency":{"h":210,"s":0.77,"l":0.54,"a":0.2}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"9bd08":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"9bd08":{"val":"var(--tcb-local-color-7cb9f)"}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"9bd08":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcę dostęp!

Zero spamu. Wypisy w każdej chwili.

>