Koncentracja uwagi i praca w skupieniu: Czerwone i Zielone Godziny

0  komentarzy

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu są jednymi z najbardziej pożądanych umiejętności naszych czasów. Praca w XXI wieku wymaga od nas więcej. Szybkiego przełączania się pomiędzy wieloma wątkami, złożonej pracy projektowej, czy dotrzymywania terminów na wielu frontach jednocześnie. Użycie tutaj nomenklatury wojskowej jest jak najbardziej uzasadnione. Zapytaj pracowników, którzy pracują w biurach, a wielu potwierdzi, że pracują za dużo i w zbyt dużym rozproszeniu.

Taki sposób pracy skutkuje poczuciem, że posuwamy się o centymetr w tysiące stron jednocześnie. Wymagania, żeby nadążyć za trendami, partnerami biznesowymi i klientami dla wielu z nas są wyzwaniem. Nic więc dziwnego, że ta wielowątkowość zabija poczucie efektywności.

W tym artykule odniosę się do jednej zasady, która pozwala skuteczniej koncentrować swoją uwagę i popychać projekty do przodu, a nie tylko je rozgrzebywać. Tą zasadą są czerwone i zielone godziny pracy.

Praca w skupieniu – Czerwone i zielone godziny

Podział na czerwone i zielone godziny jest prosty i intuicyjny. Załóżmy, że pracujesz przez 8 godz. dziennie. W tym czasie dookoła dzieje się bardzo wiele rzeczy: przychodzą maile, wyskakują powiadomienia, szef zaprasza Cię na spotkanie, kolega wyciąga Cię na kawę, klienci dzwonią o każdej porze, współpracownicy chodzą i rozmawiają. Ty jesteś w centrum tego wszystkiego.

Umówmy się – biuro to nie jest dobre miejsce na skupienie się na swoich zadaniach i realną pracę. Open space jest przestrzenią, która sprzyja szybkiej komunikacji, wymianie pomysłów, czy budowaniu relacji. Ta przestrzeń nie sprzyja pracy. W zasadzie nawet stoi jej na przeszkodzie. Dlatego właśnie warto zastosować podział pracy na czerwone i zielone godziny.

Koncentracja uwagi: Czerwone godziny, czyli czerwone światło

Czerwone godziny to czas w trakcie dnia, w którym skupiasz się tylko i wyłącznie na samodzielnej pracy. To może być praca koncepcyjna, merytoryczna, strategiczna, operacyjna lub jaka tylko zechcesz – ważne, żeby była samodzielna.

Dla współpracowników czerwone godziny oznaczają: stój; nie podchodź; akysz; won; nie ma mnie, koniec kropka.  W trakcie czerwonych godzin:

  • nie dajesz się oderwać od pracy – tzn. nie korzystasz z telefonu i maila
  • zamykasz się w oddzielnym pomieszczeniu, a jeśli nie możesz, to zakładasz słuchawki na uszy
  • jak ktoś w trakcie czerwonych godzin podchodzi do Twojego biurka:
    • to wskazujesz mu kartkę z napisem “Przyjdź po 11:00, bo teraz muszę się skupić”
    • lub opcjonalnie “Napisz maila o co chodzi, odpiszę po 11:00”.

Czerwone godziny są po to, żeby realnie pracować w skupieniu. Na początku praca w skupieniu może być dla Ciebie niekomfortowa z kilku powodów:

“Przecież ktoś może chcieć ode mnie coś naprawdę ważnego”

Zapewniam Cię, że jeśli ktoś będzie miał coś naprawdę ważnego, to będzie do Ciebie wydzwaniał aż odbierzesz. Jeśli komuś naprawdę świat będzie się walił i będzie potrzebował tylko i wyłącznie Twojej pomocy, to wierz mi, na pewno dotrze do Ciebie. W większości przypadków jednak nikt nie zauważy Twojej nieobecności, a co najwyżej ktoś się lekko zdziwi, ale to wszystko.

“Ludzie przestaną mnie lubić, jak zacznę ich olewać”

W życiu jest na wszystko czas. Jest czas na pracę i czas na pogaduchy. Jeśli Ty dajesz sygnał pt: “Pracuję w skupieniu. Proszę napisz maila. Odpowiem po 11:00”, a ktoś nie jest w stanie tego uszanować, to znaczy, że tak naprawdę nie interesujesz go Ty ani Twoja praca. Interesuje go tylko sprawa, z którą on przyszedł. Jeśli druga osoba nie szanuje Twojego czasu i zachowuje się egocentrycznie, to może pora zastanowić się nad wartością takiej relacji? W większości przypadków ludzie zrozumieją Twój przekaz, a może nawet ktoś pójdzie w Twoje ślady?

“Koncentracja uwagi przez długi czas jest naprawdę wyczerpująca”

Czy koncentracja i praca w skupieniu jest naprawdę tak męcząca? Tak, zdecydowanie. Nasza umiejętność intensywnego skupiania się jest ograniczona i działa dokładnie tak samo jak mięsień – trzeba ją wyćwiczyć. Z tego powodu wiele osób decyduje się na multitasking i skakanie z kwiatka na kwiatek. Na początku wyzwaniem może być skupienie się i nie odrywanie swojej uwagi od wykonywanej pracy przez 10 min. Z czasem jednak zauważysz, że czas skupienia na pracy zacznie się wydłużać. Na początku do 15 min a potem do 30 min. Po jakimś czasie być może będziesz w stanie pracować w skupieniu nawet przez pełne 1,5 godz. A może i więcej?

Bill Gates przygotowując pierwsze podwaliny pod Microsoft pracował bez wytchnienia przez 2 tygodnie. Jednak dla większości osób optymalny czas pracy w skupieniu to około 3-4 godz. dziennie. Jest to czas w zupełności wystarczający, żeby wykonać naprawdę ważne zadania i skupić się na kluczowych projektach.

koncentracja uwagi statystyki

Według badań (2019) Rescue Time pracownicy
średnio pracują efektywnie (jedynie) 2 h 48 min

Rozproszenie uwagi: Zielone godziny, czyli zielone światło

Zielone godziny są czasem, w którym jesteś dostępny dla innych – szefa, współpracowników, klientów i wszystkich osób zainteresowanych. Jesteś zainteresowany odbiciem z Tobą myśli, porozmawianiem, pójściem na kawę/obiad lub jakiejkolwiek innej interakcji z Tobą. Praca w zielonych godzinach zazwyczaj jest tą domyślą, którą każdy z nas stosuje. Zielone godziny oznaczają współpracę i dostępność. Mówią innym: chodź, zapraszam, porozmawiajmy, z chęcią odpiszę na Twojego maila i odbiorę telefon od Ciebie, a nawet sam do Ciebie zadzwonię. Jest to czas na załatwienie wszystkich spraw, które wymagają kontaktu z innymi osobami i tych, które wymagają kontaktu z Tobą.

Ile czerwonych a ile zielonych godzin w ciągu dnia?

To ile wyznaczysz sobie zielonych a ile czerwonych godzin zależy w dużej mierze od specyfiki Twojej pracy. Jeśli pracujesz w dziale wsparcia lub sprzedaży, to prawdopodobnie koncentracja podczas czerwonych godzin będzie mniej pożądana. Jeśli jednak pracujesz jako programista, to prawdopodobnie bardziej. Ostatecznie to, ile godzin chcesz przeznaczyć na współpracę, a ile na samodzielną pracę zależy od Ciebie. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że ograniczenie współpracy poprzez zwiększenie liczby czerwonych godzin w ciągu dnia znacząco podniosło moją produktywność.

Teraz zwyczajnie wolę pracować samodzielnie, dzięki temu szybciej kończę swoje zadania i realizuję projekty. Oczywiście nie da się całkowicie odizolować od świata i wymiksować ze wszystkich spotkań czy wspólnej kawy. Jednak zachowanie zdrowego rozsądku pomiędzy samodzielną pracą w skupieniu, a współpracą z innymi jest zdecydowanie potrzebne.

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu – podsumowanie

Bez względu na pełnione stanowisko – jeśli spędziłeś cały dzień na spotkaniach z ludźmi, to znaczy, że coś nie gra. Kiedy raz na kilka miesięcy zdarzy mi się dzień pełen spotkań, to przypominam sobie dlaczego tak dużo czasu spędzam pracując w skupieniu podczas czerwonych godzin.

P.S. Czasami widzę u współpracowników w kalendarzu czas oznaczony jako “Czerwone godziny”. Uśmiecham się wtedy do siebie, bo wiem, że tym czasie ma miejsce prawdziwa efektywność, a nie próba opanowania zbyt wielu zadań na raz.


Przeczytaj też:

Multitasking: Dlaczego nie warto?

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu: Czerwone i Zielone Godziny

Macierz Eisenhowera: Czym jest i Jak z Niej Korzystać?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Dołącz do Społeczności 2114+ Produktywnych Solo

Pozbądź się złych nawyków i na stałe zastąp je dobrymi. Przestań odkładać na później i wykorzystaj właściwie marnowany czas. Wprowadź małe zmiany, które zwielokrotnią Twoją produktywność.

Zero spamu. Wypisy w każdej chwili.

>