Kaizen: Jak Proces Usprawnień o 1% Doprowadził do Olimpijskiego Złota?

0  komentarzy

Kiedy Dave Brailsford, praktyk filozofii kaizen, w 2002 roku stanął na czele British Cycling (narodowej drużyny kolarstwa torowego), zespół nie miał na swoim koncie praktycznie żadnych sukcesów. Brytyjscy cykliści wygrali tylko 1 złoty medal na przestrzeni 76 lat istnienia organizacji.

Dla nowego lidera stanowiło to poważne wyzwanie, jednak jego podejście było proste i długofalowe.

Kiedy zaczynałem pracę z drużyną, szczyt podium olimpijskiego wydawał się bardzo odległy. Dążenie do złota było zbyt nierealne. (…) Zrozumiałem, że nie powinniśmy myśleć w dużych kategoriach, ale w małych – przyjąć filozofię ciągłego doskonalenia poprzez kumulowanie marginalnych zysków. Zapomnieć o doskonałości; skupić się na rozwoju i usprawnieniach. – Dave Brailsford

Jak pozbyć się złych nawyków
i na stałe zastąpić je dobrymi? 

61 min video ze sprawdzonymi schematami zmiany nawyków.

Kaizen (1% lepiej) – usprawniaj wszystko…

Brailsford był zwolennikiem filozofii kaizen, czyli “kumulowania marginalnych zysków”. Koncepcja ta, jak wyjaśniał, opierała się na prostym założeniu – usprawnij o 1% wszystko co robisz. Był on przekonany, że jeśli usprawni zaledwie o 1% wszystkie większe i małe działania związane z kolarstwem, to suma tych małych zmian przyniesie duży efekt.

Zaraz po objęciu przez niego stanowiska rozpoczęło się doskonalenie wszystkiego o 1%. Prace rozpoczęto od: ulepszenia odżywiania kolarzy, zwiększenia efektywności treningu, poprawy ergonomii siodełek i zmniejszenia wagi opon rowerów.

… dosłownie wszystko

Jednak Brailsford i jego drużyna na tym nie poprzestali. Postanowili szukać usprawnień wszędzie, gdzie tylko się dało. Analizując z drużyną tor kolarski zauważyli, że zbierający się na torze kurz źle wpływa na konserwację rowerów. Pomalowali więc cały tor na biało, żeby dokładnie pozbywać się wszystkich zanieczyszczeń. Zatrudnili chirurga, który nauczył cyklistów myć poprawnie ręce, żeby uniknąć choroby podczas zawodów. Dodatkowo podczas zawodów kolarze nie podawali sobie rąk, żeby uniknąć przenoszenia potencjalnych zarazków. Spotkania zespołowe w całej organizacji miały zawsze te same schematy działania (cel, agenda, przygotowanie, brak telefonów, itp.). To sprawiało, że były naprawdę efektywne. Materace i ergonomiczne poduszki wszystkich cyklistów były zabierane do hoteli na zawody, żeby każdy mógł spać w tej samej pozycji każdej nocy. Wybrali również najlepszy żel do masażu. Cała drużyna szukała usprawnień wszędzie gdzie tylko się dało.

Rezultaty podejścia Brailsford’a opłaciły się z nawiązką. Strategia kaizen, “1% lepiej”, okazała się sukcesem.

1% lepiej na igrzyskach olimpijskich

Podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku drużyna Wielkiej Brytanii zdobyła 70% wszystkich możliwych złotych medali. Po 4 latach ponownie powtórzyła ten wyniki na igrzyskach w Londynie zdobywając kolejne 7 złotych medali.

Podejście Brailsforda zostało docenione, dlatego w 2010 roku stanął on przed kolejnym wyzwaniem. Został on poproszony o objęcie dowództwa nad Team Sky. Team Sky to nowo powstała drużyna kolarska, której cel został jasno sprecyzowany: wykreować pierwszego, brytyjskiego zwycięzcę Tour de France w ciągu 5 lat.

Brailsford podjął wyzwanie, bo wierzył, że jego podejście sprawdzi się również w tym przypadku i pozwoli Team Sky wygrać Tour the France w ciągu 5 lat. Pomylił się. Ten cel został osiągnięty zaledwie 2,5 roku po powołaniu drużyny, podczas 2012 Tour de France.

Brailsford nadal kontynuuje pracę w Team Sky wygrywając 4 na 5 kolejnych Tour de France. Nadal też praktykuje metody kaizen.

Wielu określa osiągnięcia Brailsford’a z ostatnich 10 lat – igrzyska olimpijskie i Tour de France – jako najlepsze prowadzenie drużyn w historii współczesnego kolarstwa.

Traktuj sukces jako drogę (kaizen -proces ciągłego doskonalenia), a nie jako jednodniowe wydarzenie

Patrząc na Dave’a Brailsforda można powiedzieć “odniósł sukces”. Prawda jednak leży głębiej. Brailsford sam brał udział w wyścigach kolarskich przez 4 lata. Następnie studiował psychologię sportu na University of Chester, po czym ukończył studia MBA na University of Sheffield Management School. Jednocześnie pracował jako menedżer sprzedaży profesjonalnych rowerów kolarskich. W 1997 roku został zatrudniony w British Cycling jako konsultant, żeby w 2002 stanąć u steru tej organizacji, a następnie w 2010 roku objąć dowodzenie nad Team Sky. Sukcesy, które osiąga dziś jako trener tej drużyny, są efektem 33 lat kariery zawodowej związanej z kolarstwem i ciągłego usprawniania procesów o 1%.

Traktuj porażkę jako drogę (anty-kaizen – proces niszczenia), a nie jako jednodniowe wydarzenie

Każda porażka jaką człowiek sobie zgotował również jest drogą. Jednak tym razem drogą bazującą na błędnych opiniach i decyzjach. Bankructwo, katastrofa samolotu, rozwód, czy poważna choroba – to wszystko są porażki/kryzysy wynikające z wielu błędnych decyzji podejmowanych wcześniej. Żadna z tych rzeczy nie zdarzy się z powodu jednego błędu. Wszystkie te porażki wymagają podjęcia wielu mniejszych, błędnych decyzji, które skumulowane prowadzą do katastrofy.

Wyobraź sobie, że każdego dnia ulepszasz wybraną rzecz o 1% i robisz to przez jeden rok. Matematyczne równanie mogłoby wyglądać w ten sposób: 1.01356=37.78. Oznacza to, że zaledwie po roku jesteś w tym 37x lepszy!

Teraz z kolei pomyśl, że przez rok, każdego dnia robisz wybraną rzecz o 1% gorzej. Matematyka mogłaby wtedy wyglądać następująco: 0.99365=0.03. Właśnie w 97% obniżyłeś jakość tego zadania.

Jak pokazują te poglądowe kalkulacje – warto podejmować słuszne decyzje i robić rzeczy za każdym razem o 1% lepiej.

Doceniaj małe zmiany

Wielu ludzi nie docenia małych zmian, dlatego, że ich nie dostrzega. Być może gdybyśmy zaufali, że to właśnie te małe, prawie niewidoczne zmiany przyniosą pożądane przez nas efekty, to moglibyśmy każdego dnia pracować nad nimi. Podejmuj codzienne, małe decyzje, które sprawią, że jutro będzie trochę lepsze niż dziś. Pozwól filozofii kaizen pokazać swoją moc.

Każda mała, dobra decyzja przybliża Cię do Twoich celów. Każda mała, zła decyzja oddala Cię od Twoich celów. Miejsce, w którym znajdziesz się w dłuższej perspektywie zależy właśnie od tych małych codziennych decyzji. W pływaniu zawodowcy nie mogą sobie pozwolić nawet na stratę 1 dnia treningu. Dlatego, że jeśli opuszczą jeden trening, to potrzebują dwóch kolejnych dni, żeby wrócić do formy. Zawodowcy pływają codziennie.

A co Ty możesz usprawniać o 1% każdego dnia?

Źródła i inspiracje:


Przeczytaj też:

Multitasking: Dlaczego nie warto?

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu: Czerwone i Zielone Godziny

Macierz Eisenhowera: Czym jest i Jak z Niej Korzystać?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Dołącz do Społeczności 2114+ Produktywnych Solo

Pozbądź się złych nawyków i na stałe zastąp je dobrymi. Przestań odkładać na później i wykorzystaj właściwie marnowany czas. Wprowadź małe zmiany, które zwielokrotnią Twoją produktywność.

Zero spamu. Wypisy w każdej chwili.

>

Jak pozbyć się złych nawyków?

  • 5 faktów o nawykach, które po prostu musisz znać
  • 12 różnic pomiędzy złym nawykiem a uzależnieniem
  • Skuteczne podejście do zmiany nawyków