Cierpliwość – Dlaczego Tak Trudno Być Cierpliwym?

0  komentarzy

Cierpliwość jest nie tylko cnotą, ale w dzisiejszym świecie też prawdziwym wyzwaniem. Media bombardują nas historiami o spektakularnych sukcesach i osiągnięciach. A osiągnięcia te rzekomo wydarzają się w ciągu jednej nocy!

W dzisiejszym świecie mamy dostęp do bardzo wielu informacji. Telewizja, Youtube, Facebook, Twitter, telefon komórkowy – wszystko to sprzyja przyswajaniu nowych informacji. W tym natłoku informacji często do naszych uszu docierają historie o spektakularnych umiejętnościach i sukcesach. Jak w tym wszystkim odnaleźć trochę cierpliwości?

Słyszymy o tym jak szesnastolatek mówi płynnie 20 językami, o tym jak dwunastolatek z USA zamiast chodzić do szkoły tworzy gry komputerowe:

Jak pozbyć się złych nawyków i na stałe zastąpić je dobrymi? 

  • 5 faktów o nawykach, które po prostu musisz znać
  • 12 różnic pomiędzy złym nawykiem a uzależnieniem
  • 2 kluczowe zasady działania silnej woli
  • Czym jest i jak działa pętla nawyku? 10 przykładów
  • Skuteczny schemat zmiany nawyków!

Albo patrzymy na młodych atletów, którzy wykonują niesamowite akrobacje:

W telewizji często słyszy się, że ktoś został mistrzem w jakiejś dyscyplinie, albo, że zarobił miliony, albo, że ma niesamowite umiejętności. Ludzie oglądając wyczyny tych mistrzów mówią sobie “ja też tak chcę” i w duchu im zazdroszczą. Największy problem polega jednak na tym, że ludzie chcą mieć takie efekty jak Ci mistrzowie, ale nie chcą włożyć ani grama wysiłku żeby to osiągnąć…

Cierpliwość za kulisami…

Telewizja zawsze pokazuje wierzchołek góry lodowej, ale prawda jest taka, że Ci mistrzowie pracowali na swój efekt latami, często dzień w dzień. Mike Tyson, który swego czasu był na szczycie kariery bokserskiej, wstawał codziennie o godz. 5:00 i rozpoczynał dzień od treningu biegowego. Robił tak przez lata. Oczywiście ludzie widzą tylko jego walki mistrzowskie i wszystkie sensacje, a nikt zdaje się nie zauważać codziennego, morderczego treningu, który uczynił z niego mistrza. Nikt zdaje się nie zauważać jaką cenę musiał zapłacić za bycie mistrzem. Ile codziennych walk ze sobą samym musiał wygrać, żeby wygrywać te walki na ringach?

Ludzie wynagradzani są publicznie za to, co trenowali przez lata w samotności.

[autor nieznany]

Prawda jest taka, że ze każdym wielkim osiągnięciem stoi wielka praca i wysiłek włożony po drodze. Za każdym wielkim osiągnięciem stoją codzienne nawyki, które ukształtowały tych mistrzów. Chodzi o podejście i filozofię, która za nim stoi, a nie o sam cel.

Cierpliwość w naszych czasach niestety dawno wyszła z mody!

Ludzie patrząc na swoje życie chcą mieć efekty od razu – przecież żyjemy w świecie gdzie wszystko mamy od razu. Jedzenie w lodówce, nie trzeba polować. Telefon pod ręką, nie trzeba wysyłać gołębi, żeby się skontaktować. Telewizor włączony i już wiesz, co się dzieje na świecie, nie musisz nigdzie wyjeżdżać. Wi-fi w zasięgu i oglądasz swój ulubiony kabaret na Youtube, bez wychodzenia z domu. Chcesz książkę? Nie ma sprawy, klikasz “zamów” i już masz ją na swoim komputerze.

Przez to, że mamy wszystko od razu nie uczymy się cierpliwości i wielu ludzi nie rozumie, że są takie rzeczy, na które trzeba sobie zapracować latami. “Jak to latami? Ja chcę wszystko od razu!” Dieta cud, po tygodniu obiecuje 10 kg mniej. Kaloryfer na brzuchu w 5 min, tak napisali w czasopiśmie pseudo-kulturystycznym. Jak zarobić 86 tys. złotych pracując tylko 10 min dziennie ze swojego domu?

W dzisiejszych czasach natychmiastowe efekty świetnie się sprzedają, bo ludzie ich pragną. Jednak to, co szybko dostajemy niestety nisko cenimy. Dlatego czasem dobrze jest zapracować na to, co chce się dostać.

Cierpliwość w czasach konsumpcjonizmu to sztuka.

Wszyscy teraz biorą kredyty na wszystko. A my z mężem zamiast lecieć po kredyt postanowiliśmy urządzić nasze mieszkanie z własnych pieniędzy. Oszczędzaliśmy przez rok, aż wreszcie kupiliśmy sobie wymarzone meble. Nawet nie wiecie jaką radość nam to sprawiło. Od razu bardziej je szanujemy i doceniamy, bo kupiliśmy je za swoje pieniądze.”

Kasia (uczestniczka szkolenia)

Pomyśl o tym przez chwilę. Ile razy w życiu dostałeś coś za darmo, tylko po to żeby się tym chwilę nacieszyć, a potem zapomnieć, że to masz? Ale jeśli musiałeś na coś zapracować i odkładać, starać się, zabiegać, dawać z siebie wszystko, to nagroda zupełnie inaczej smakowała, prawda?

Cierpliwość – jaka postawa jej sprzyja?

Zamiast oczekiwać natychmiastowych rezultatów i pewnych wyników po tygodniu, nastaw się, że proces tworzenia nawyków jest inwestycją w Twoje życie, a nie w jeden sezon.

Nie trenuj kiedy zbliża się lato i trzeba ładnie wyglądać na plaży. Trenuj po to, żeby w wieku 80 lat dalej być w formie i móc w pełni cieszyć się życiem.

Nie licz na to, że szybko dorobisz się fortuny na jednym dobrym biznesie. Zamiast tego buduj mentalność, zdobywaj wiedzę i umiejętności przedsiębiorcy, które pozwolą Ci zbudować wiele biznesów w perspektywie najbliższych 20 lat Twojego życia.

Nie ucz się języka obcego z myślą, że jedziesz na wakacje za granice. Ucz się języka obcego z myślą, że będziesz jeździć za granicę co roku przez resztę swojego życia.

Nie rób rzeczy dlatego, że będziesz mieć z nich jednorazową korzyść. Praktykuj nawyki z myślą o tym, jak wpłyną one na resztę Twojego życia.

Zbyt często myślenie krótkoterminowe przysłania nam rzeczy, które naprawdę mają znaczenie. Spójrz na swoje życie z szerszej perspektywy.


Przeczytaj też:

Multitasking: Dlaczego nie warto?

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu: Czerwone i Zielone Godziny

Macierz Eisenhowera: Czym jest i Jak z Niej Korzystać?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Dołącz do Społeczności 2114+ Produktywnych Solo

Pozbądź się złych nawyków i na stałe zastąp je dobrymi. Przestań odkładać na później i wykorzystaj właściwie marnowany czas. Wprowadź małe zmiany, które zwielokrotnią Twoją produktywność.

Zero spamu. Wypisy w każdej chwili.

>

Jak pozbyć się złych nawyków?

  • 5 faktów o nawykach, które po prostu musisz znać
  • 12 różnic pomiędzy złym nawykiem a uzależnieniem
  • Skuteczne podejście do zmiany nawyków