Aplikacje do nawyków, to nie tylko moda, ale też narzędzia wspierające zmianę nawyków. Urządzenia mobilne, od ostatnich kilku lat, stały się częścią naszego życia. Telefon jest jednym z tych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Jedno kliknięcie i mamy dostęp do tysięcy aplikacji ułatwiających nasze życie. Wśród tych wszystkich aplikacji jest też kilka, które znacząco wspomagają zmianę niechcianych nawyków.
1. Aplikacja do notatek – Google Keep
Link Google Play – to bardzo funkcjonalny notatnik. Działa podobnie jak wiele notatników, z jedną, bardzo przydatną funkcją – przypomnieniami połączonymi z lokalizacją. Tzn, że kiedy pojawisz się danym miejscu włączy Ci się przypomnienie w telefonie. To daje nam możliwość łączenia nawyku z miejscem, a niekoniecznie z czasem, jak mają to w zwyczaju inne aplikacje. Warunkiem do spełnienia jest włączony GPS (co jest dziś standardem).
Jak pozbyć się złych nawyków i na stałe zastąpić je dobrymi?
Możesz ustawić sobie przypomnienie np.:
- O zakupach konkretnych produktów kiedy będziesz przechodzić obok sklepu
- Po siłowni wypić 0,5l wody i nawodnić organizm
- Parkując samochód w garażu za każdym razem wziąć kilka pełnych, głębokich oddechów żeby spuścić z siebie nagromadzone napięcie
- Możliwości są praktycznie nieograniczone
2. Aplikacja do wyrabiania nawyków – HabitBull
Link Google Play – to aplikacja, która pomaga śledzić nasze nawyki i postanowienia. Takich aplikacji jest naprawdę wiele.
Ja korzystam akurat z tej, bo daje bardzo duże możliwości:
- Śledzi wiele nawyków jednoczenie.
- Ma licznik serii i procent osiągnęć dla każdego nawyku.
- Posiada świetny system mierzenia nawyków: Tak / Nie (wykonałem dzisiaj dany nawyk czy nie) lub system ilościowy (ile pompek dziś zrobiłem, stron przeczytałem, posiłków zjadłem, kubków wody wypiłem, stron napisałem, godzin pracowałem, itd.)
- Pozwala wyznaczać bardzo elastyczne cele, np.: ile razy w ciągu dnia / tygodnia / miesiąca wykonałeś daną czynność, albo tylko w niektóre dni tygodnia. Np: 30 pompek w każdy poniedziałek i piątek lub iść na siłownię 2 razy w tygodniu. Świetnie nadaje się to śledzenia wyzwań 30 dni.
- Inspiruje nas cytatami ze zdjęciami w każdej kategorii nawyków, takich jak: medytacja, czytanie, odstawienie alkoholu, rzucenie palenia papierosów, itp. To zdecydowanie ważny element aplikacji do wyrabiania nawyków.
- Pokazuje procentowe wykresy Twoich sukcesów.
- Umożliwia mocne przypomnienia. Czyli kilka razy dziennie lub powtarzające się o określonym czasie. Jest też możliwość wyboru dźwięku i włączenia lub wyłączenia wibracji.
- Wbudowane widżety – dzienny lub tygodniowy, które monitorują postępy bezpośrednio na ekranie telefonu. Bardzo przydatna funkcja.
- Synchronizacja wielu urządzeń jednocześnie (wielu telefonów). Aktualnie brak wersji na tablet.
- Tworzenie kopii zapasowych w chmurze.
- Integracja z programem Google Fit.
- Możliwość dyskusji o każdym z nawyków i dzielenia się doświadczeniami, z ludźmi, którzy również wyrabiają dany nawyk za pomocą tej aplikacji.
Przy tym HabitBull jest najładniejszą aplikacją do nawyków, ze wszystkich jakie widziałem. A wygląd aplikacji ma spore znaczenie dla tego czy będziemy z niej korzystać. Podobnie wygląda sprawa z ładnymi zeszytami i kolorowymi pisakami. Narzędzia których używasz mają być dla Ciebie ładne, żebyś chciał z nich korzystać.
Aplikacja do śledzenia nawyków – Cyfrowa Równowaga
Link do Google Play – aplikacja sprawdzająca ile czasu przeznaczasz na używanie różnych aplikacji w telefonie. Bardzo przydatna funkcja żeby obserwować swoje nawyki telefonicznie. Instalujesz ją za darmo i od tego momentu sprawdzasz ile czasu przeznaczasz na poszczególne aplikacje. Może za dużo Facebooka, albo YouTube? A może po prostu za dużo czasu spędzasz na telefonie? Używając tej aplikacji na pewno dostaniesz rzetelne informacje nt Twoich telefonicznych nawyków. Moimi 2 top aplikacjami są Książki Google (wiele wartościowych pozycji książkowych w jednym miejscu) i Twitch.tv (oglądanie gier online dla relaksu).
Aplikacje do nawyków – podsumowanie
Aplikacje do nawyków moim zdaniem są narzędziami, które znacząco mogą pomóc tworzyć nam zdrowe nawyki. Przy tak intensywnym zżyciem z technologią, korzystanie z telefonu komórkowego jest dziś “niezbędne” do życia w społeczeństwie. Dlatego teraz, jak nigdy wcześniej, ważna jest relacja jaką mamy z naszym telefonem. Pytanie czy on służy nam, czy my służymy jemu?