3 Aplikacje Do Nawyków, Które Każdy Zna, a Ty (Prawdopodobnie) Nie

0  komentarzy

Aplikacje do nawyków, to nie tylko moda, ale też narzędzia wspierające zmianę nawyków. Urządzenia mobilne, od ostatnich kilku lat, stały się częścią naszego życia. Telefon jest jednym z tych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Jedno kliknięcie i mamy dostęp do tysięcy aplikacji ułatwiających nasze życie. Wśród tych wszystkich aplikacji jest też kilka, które znacząco wspomagają zmianę niechcianych nawyków.

1. Aplikacja do notatek – Google Keep

Link Google Play – to bardzo funkcjonalny notatnik. Działa podobnie jak wiele notatników, z jedną, bardzo przydatną funkcją – przypomnieniami połączonymi z lokalizacją. Tzn, że kiedy pojawisz się danym miejscu włączy Ci się przypomnienie w telefonie. To daje nam możliwość łączenia nawyku z miejscem, a niekoniecznie z czasem, jak mają to w zwyczaju inne aplikacje. Warunkiem do spełnienia jest włączony GPS (co jest dziś standardem).

Jak pozbyć się złych nawyków i na stałe zastąpić je dobrymi? 

 • 5 faktów o nawykach, które po prostu musisz znać
 • 12 różnic pomiędzy złym nawykiem a uzależnieniem
 • 2 kluczowe zasady działania silnej woli
 • Czym jest i jak działa pętla nawyku? 10 przykładów
 • Skuteczny schemat zmiany nawyków!

Możesz ustawić sobie przypomnienie np.:

 • O zakupach konkretnych produktów kiedy będziesz przechodzić obok sklepu
 • Po siłowni wypić 0,5l wody i nawodnić organizm
 • Parkując samochód w garażu za każdym razem wziąć kilka pełnych, głębokich oddechów żeby spuścić z siebie nagromadzone napięcie
 • Możliwości są praktycznie nieograniczone

2. Aplikacja do wyrabiania nawyków – HabitBull

Link Google Play – to aplikacja, która pomaga śledzić nasze nawyki i postanowienia. Takich aplikacji jest naprawdę wiele.

Ja korzystam akurat z tej, bo daje bardzo duże możliwości:

 • Śledzi wiele nawyków jednoczenie.
 • Ma licznik serii i procent osiągnęć dla każdego nawyku.
 • Posiada świetny system mierzenia nawyków: Tak / Nie (wykonałem dzisiaj dany nawyk czy nie) lub system ilościowy (ile pompek dziś zrobiłem, stron przeczytałem, posiłków zjadłem, kubków wody wypiłem, stron napisałem, godzin pracowałem, itd.)
 • Pozwala wyznaczać bardzo elastyczne cele, np.: ile razy w ciągu dnia / tygodnia / miesiąca wykonałeś daną czynność, albo tylko w niektóre dni tygodnia. Np: 30 pompek w każdy poniedziałek i piątek lub iść na siłownię 2 razy w tygodniu. Świetnie nadaje się to śledzenia wyzwań 30 dni.
 • Inspiruje nas cytatami ze zdjęciami w każdej kategorii nawyków, takich jak: medytacja, czytanie, odstawienie alkoholu, rzucenie palenia papierosów, itp. To zdecydowanie ważny element aplikacji do wyrabiania nawyków.
 • Pokazuje procentowe wykresy Twoich sukcesów.
 • Umożliwia mocne przypomnienia. Czyli kilka razy dziennie lub powtarzające się o określonym czasie. Jest też możliwość wyboru dźwięku i włączenia lub wyłączenia wibracji.
 • Wbudowane widżety – dzienny lub tygodniowy, które monitorują postępy bezpośrednio na ekranie telefonu. Bardzo przydatna funkcja.
 • Synchronizacja wielu urządzeń jednocześnie (wielu telefonów). Aktualnie brak wersji na tablet.
 • Tworzenie kopii zapasowych w chmurze.
 • Integracja z programem Google Fit.
 • Możliwość dyskusji o każdym z nawyków i dzielenia się doświadczeniami, z ludźmi, którzy również wyrabiają dany nawyk za pomocą tej aplikacji.

Przy tym HabitBull jest najładniejszą aplikacją do nawyków, ze wszystkich jakie widziałem. A wygląd aplikacji ma spore znaczenie dla tego czy będziemy z niej korzystać. Podobnie wygląda sprawa z ładnymi zeszytami i kolorowymi pisakami. Narzędzia których używasz mają być dla Ciebie ładne, żebyś chciał z nich korzystać.

Aplikacja do śledzenia nawyków – Cyfrowa Równowaga

Link do Google Play – aplikacja sprawdzająca ile czasu przeznaczasz na używanie różnych aplikacji w telefonie. Bardzo przydatna funkcja żeby obserwować swoje nawyki telefonicznie. Instalujesz ją za darmo i od tego momentu sprawdzasz ile czasu przeznaczasz na poszczególne aplikacje. Może za dużo Facebooka, albo YouTube? A może po prostu za dużo czasu spędzasz na telefonie? Używając tej aplikacji na pewno dostaniesz rzetelne informacje nt Twoich telefonicznych nawyków. Moimi 2 top aplikacjami są Książki Google (wiele wartościowych pozycji książkowych w jednym miejscu) i Twitch.tv (oglądanie gier online dla relaksu).

Aplikacje do nawyków – podsumowanie

Aplikacje do nawyków moim zdaniem są narzędziami, które znacząco mogą pomóc tworzyć nam zdrowe nawyki. Przy tak intensywnym zżyciem z technologią, korzystanie z telefonu komórkowego jest dziś “niezbędne” do życia w społeczeństwie. Dlatego teraz, jak nigdy wcześniej, ważna jest relacja jaką mamy z naszym telefonem. Pytanie czy on służy nam, czy my służymy jemu?

Jakie znacie inne przydatne aplikacje do nawyków?


Przeczytaj też:

Multitasking: Dlaczego nie warto?

Koncentracja uwagi i praca w skupieniu: Czerwone i Zielone Godziny

Macierz Eisenhowera: Czym jest i Jak z Niej Korzystać?

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
__CONFIG_group_edit__{}__CONFIG_group_edit__
__CONFIG_local_colors__{"colors":{"--tcb-skin-color-0":"Royal Blue","--tcb-skin-color-8":"Picton Blue","--tcb-skin-color-10":"Anakiwa","--tcb-skin-color-1":"Picton Blue","--tcb-skin-color-3":"Deep Cove","--tcb-skin-color-5":"Nevada"},"gradients":{}}__CONFIG_local_colors__

Dołącz do Społeczności 2114+ Produktywnych Solo

Pozbądź się złych nawyków i na stałe zastąp je dobrymi. Przestań odkładać na później i wykorzystaj właściwie marnowany czas. Wprowadź małe zmiany, które zwielokrotnią Twoją produktywność.

__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"7cb9f":{"name":"Main Accent","parent":-1},"1b8a9":{"name":"Accent Low Opacity","parent":"7cb9f"},"5f576":{"name":"Accent Medium opacity","parent":"7cb9f"}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default","value":{"colors":{"7cb9f":{"val":"rgb(44, 133, 222)","hsl":{"h":210,"s":0.78,"l":0.01,"a":1}},"1b8a9":{"val":"rgba(46, 138, 229, 0.08)","hsl_parent_dependency":{"h":210,"l":0.54,"s":0.78}},"5f576":{"val":"rgba(46, 138, 229, 0.2)","hsl_parent_dependency":{"h":210,"l":0.54,"s":0.78}}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"7cb9f":{"val":"rgb(47, 138, 229)","hsl":{"h":210,"s":0.77,"l":0.54,"a":1}},"1b8a9":{"val":"rgba(47, 138, 229, 0.08)","hsl_parent_dependency":{"h":210,"s":0.77,"l":0.54,"a":0.08}},"5f576":{"val":"rgba(47, 138, 229, 0.2)","hsl_parent_dependency":{"h":210,"s":0.77,"l":0.54,"a":0.2}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
__CONFIG_colors_palette__{"active_palette":0,"config":{"colors":{"9bd08":{"name":"Main Accent","parent":-1}},"gradients":[]},"palettes":[{"name":"Default Palette","value":{"colors":{"9bd08":{"val":"var(--tcb-local-color-7cb9f)"}},"gradients":[]},"original":{"colors":{"9bd08":{"val":"rgb(19, 114, 211)","hsl":{"h":210,"s":0.83,"l":0.45}}},"gradients":[]}}]}__CONFIG_colors_palette__
Chcę dostęp!

Zero spamu. Wypisy w każdej chwili.

>

Jak pozbyć się złych nawyków?

 • 5 faktów o nawykach, które po prostu musisz znać
 • 12 różnic pomiędzy złym nawykiem a uzależnieniem
 • Skuteczne podejście do zmiany nawyków