Złe Nawyki – co Mają Wspólnego z Sarumanem?

Złe nawyki są jak każdy czarny charakter w filmie – on kiedyś był dobrym człowiekiem, tylko przeszedł na złą stronę mocy!

  • Bayne w Batmanie (III część) był kiedyś małym, urocznym chłopcem, który dzięki dobroci swojej obrończyni wydostał się z więzienia.
  • Saruman we Władcy Pierścieni był wcześniej potężnym, białym czarodziejem, który walczył w imieniu dobra.
  • Django był kiedyś zakochanym człowiekiem o czystym sercu, który zrobiłby wszystko dla swojej ukochanej.
  • Will Smith, grający agenta ubezpieczeniowego w filmie Siedem Dusz, był kiedyś dobrym człowiekiem, który doświadczył przykrego wydarzenia i nie potrafił sobie z nim konstruktywnie poradzić.
  • Wilk z Wall Street był wcześniej kochającym i wiernym mężem…
  • A Forrest Gump… Nie, on był cały czas dobrym człowiekiem.

(Życiorys tych bohaterów nie usprawiedliwia ich czynów!)

To sytuacje, czas, i przede wszystkim ich własne decyzje sprawiły, że wielu dobrych ludzi zeszło na złą ścieżkę.

Złe nawyki kiedyś były dla nas dobre!

Nawyk Kiedyś Dziś
Palenie papierosów Zapewniało aprobatę otoczenia, bycie popularnym. Było modne i dawało poczucie władzy i przyjemności. Przewlekły kaszel palacza, żółte paznokcie, brudna cera, śmierdzący oddech i stanie na zimnie w otoczeniu kilku innych nałogowców.
Objadanie się Przyjemność jedzenia. Odstresowywanie się. Spędzanie czasu z przyjaciółmi podczas posiłków. Nadwaga i bóle stawów. Niemiłe spojrzenia innych ludzi na ulicy i niska samoocena.
Oglądanie TV Odpoczynek po pracy. “Odmóżdżanie” się od codziennego życia. Pełen spokój. Rosnący mięsień piwny i marnowanie czasu na ciągłe oglądanie powtórek.
Szybkie jedzenie Efektywność w pracy. Szybki styl życia i nastawienie na efekty, nawet podczas posiłku. Niestrawność i bóle żołądka. Ciągłe zmęczenie, bo niepogryzione dokładnie jedzenie źle się trawi.
Bałaganiarstwo Beztroska, czasy studenckie, ciągłe imprezy. Bez sensu byłoby sprzątać, przecież i tak zaraz będzie brudno. Twój partner/partnerka patrzy na Ciebie spod byka, kiedy po raz kolejny po sobie nie sprzątasz, a to źle wpływa na wasz związek. Brak porządku wpływa też negatywnie na Twoją efektywność w pracy.

Każdy nawyk był dla nas kiedyś dobry, tylko z czasem i zmieniającymi się warunkami życia przestał być dla nas użyteczny. Złe nawyki są jak buty z których wyrastamy. My się ciągle rozwijamy, a nasze nawyki muszą dotrzymać nam kroku, bo inaczej zaczną nas uwierać i nam przeszkadzać. Naszym zadaniem jest wtedy zmienić buty na nowe, wygodniejsze i bardziej dopasowane. Takie, w których będzie nam wygodnie iść w stronę naszych marzeń, celów i aspiracji.

Dlatego traktuj wszystkie złe nawyki jak stare buty. Miło było w nich chodzić jakiś czas, dzięki nim na pewno wygodnie przeszedłeś kawałek swojego życia, jednak teraz przyszła pora na nowe. Stare są już znoszone i niewygodne. Przestały spełniać swoją funkcję, więc zamieniamy je na wygodniejsze.

A jakie złe nawyki Wy chcecie wykorzenić?