Silna Wola – Dlaczego Jest Taka Słaba?

Silna wola w praktyce wygląda dokładnie tak jak na poniższym filmie. Teraz zastąpmy trunek innymi nawykami, które chcemy zmienić: przestać się objadać, leżeć tyle na kanapie, obgadywać innych, obgryzać paznokcie, narzekać, przeklinać. Bazując jedynie na silnej woli mamy gotowy przepis na porażkę…

Silna wola jest ograniczona.

Właśnie ze względu na ten czynnik poleganie jedynie na silnej woli przy kształtowaniu nowego stylu życia i nawyków, jest po prostu zbyt ryzykowne. Pomyśl o tym przez chwilę. Pewnego dnia po pracy czujesz, że masz w sobie trochę energii i postanawiasz pobiegać. Kolejnego dnia po pracy znów czujesz się zmotywowany, ponownie zakładasz buty do biegania i ruszasz w drogę. Trzeciego dnia musiałeś zostać dłużej w pracy, ale pomimo zmęczenia postanawiasz jednak przebiec kilka kilometrów.

Następnego dnia niestety znów zostałeś dłużej w pracy, musiałeś zrobić zakupy po drodze do domu i wiesz, że wieczorem nie odpoczniesz, bo musisz jeszcze przygotować się na jutrzejsze ważne spotkanie. Czujesz, że tym razem nie masz w sobie tyle silnej woli żeby pójść pobiegać. Po czterech dniach dajesz za wygraną i odpuszczasz.

Silna wola jest jak bateria w telefonie.

Pomyśl o swojej silnej woli jak o baterii w Twoim telefonie. Z rana odłączając komórkę od ładowarki patrzysz na ekran i widzisz 100% baterii – na pewno wystarczy na cały dzień. Podczas dnia jednak jej poziom spada bardziej lub mniej, w zależności od tego ile używasz telefonu. Jeśli non stop dzwonisz, wysyłasz wiadomości, korzystasz z aplikacji i gier to poziom baterii może drastycznie spaść. Być może nawet nie wystarczy Ci jej do wieczora.

Podobnie jest z naszą wewnętrzną baterią w postaci silnej woli. Z rana jest naładowana na 100%. Jeśli podczas pracy podejmujemy wiele ważnych decyzji i angażujemy nasze procesy myślowe, to po powrocie do domu poziom naszej silnej woli może wynosić już tylko 20%. Dlatego wiele osób po pracy odpoczywa. Nieważne czy pracowali fizycznie angażując swoje ciało, czy umysłowo angażując swój mózg – praca umysłowa wyczerpuje poziom naszej baterii nawet bardziej.

Właśnie z tego powodu, wieczorem mamy zazwyczaj najmniej silnej woli i jesteśmy leniwi. Po prostu silna wola została wykorzystana przez nas w ciągu dnia.

A do czego Wam przydałoby się więcej silnej woli?