4 Eksperymenty, Które Zabiły Silną Wolę [4/4]

Poprzednie 3 eksperymenty (pierwszy, drugi i trzeci) pokazały, że słusznym spojrzeniem na silną wolę jest patrzenie na nią jako na wyczerpujący się zbiornik energii, którą mamy do dyspozycji każdego dnia. W miarę jak podejmujemy wiele codziennych decyzji i wyborów, zbiornik ten będzie się stopniowo opróżniał, aż jego zapasy zostaną wyczerpane, a wtedy kontrolę przejmuje nasz autopilot – nawyki.

Wtedy właśnie często następuje krytyczny moment i mimo, że sobie obiecywaliśmy nie podjadać słodyczy, albo nie krzyczeć na dzieci, to po prostu nie jesteśmy w stanie dotrzymać swojej obietnicy, właśnie dlatego, że po porostu nie mamy już na to sił.

Eksperyment 4

W 4 eksperymencie udział wzięło 84 studentów Uniwersytetu w Ohio, którzy zostali podzieleni na dwie grupy.

Tym razem badani dostali 1 stronę książki pisanej technicznym językiem na której mieli znaleźć i zaznaczyć krzyżykiem wszystkie litery “e”. Zadanie dla każdego z uczestników po chwili stało się dosyć proste i uczestnicy badania po prostu “skanowali” każde słowo wyłapując pojedyncze litery i zaznaczali je krzyżykiem.

Właśnie z tego powodu druga z grup dostała zadanie trudniejsze. Uczestnicy w drugiej grupie mieli również znaleźć i zaznaczyć w czytanym tekście wszystkie litery “e”, jednak dostali również dodatkowe utrudnienia:

  1. Mieli zaznaczyć krzyżykiem “e” tylko jeśli nie stykała się ona bezpośrednio z żadną samogłoską, ani nie było żadnej samogłoski literę dalej od kolejnej samogłoski (tak, to skomplikowane nawet żeby to zrozumieć, a co dopiero przerobić tak całą stronę A4).

  2. Strona A4, którą dostali została zalaminowana i trudno ją było odczytać, więc wymagało to dodatkowego skupienia.

Po wykonaniu pierwszej części zadania przyszła pora na przyjemniejszą (jakby się mogło wydawać) część eksperymentu, w której uczestnicy dostali do oglądania bardzo nudny fillm, a po jego obejrzeniu mieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących jego fabuły.

“Film”, a tak naprawdę obraz, przedstawiał białą ścianę obok której był stół, a na dalszym planie znajdowała się skrzynka przyłączeniowa. Jak można się domyślić, film był nudny jak diabli i nic się nie działo. Jednak każdy z uczestników czekał, aż być może coś się wreszcie wydarzy…

Chwyt badaczy polegał na tym, że uczestnicy mogli w każdym momencie przestać oglądać film jeśli nacisną przycisk (1 grupa) lub puszczą trzymany przycisk (2 grupa). Badacze założyli, że osoby, które będą miały zużyte zasoby silnej woli po pierwszym zadaniu będą mniej skore podjąć akcję (nacisnąć przycisk).

Wyniki badania przestawiają się następująco:

Warunki

Bez zmęczenia

Ze zmęczeniem

Naciśnięcie przycisku

88 sek.

125 sek.

Puszczenie trzymanego przycisku

102 sek.

71 sek.

Grupa, która została zmęczona pierwszym zadaniem (zakreślanie litery “e” krzyżykiem z utrudnieniami) oglądała dłużej film kiedy musiała podjąć jakieś działanie, czyli w tym przypadku nacisnąć przycisk. I to oglądała go dłużej o 76%! Pomyśl przez chwilę, ci ludzie oglądali nudny “film” tak długo, tylko dlatego, że nie chciało im się nacisnąć przycisku żeby przestać go oglądać!

Ten eksperyment po raz kolejny pokazał, że silna wola ma swoje ograniczone zasoby i kiedy one się wyczerpują, nasza zdolność do podejmowania słusznego działania znacząco spada.