4 Eksperymenty, Które Zabiły Silną Wolę [3/4]

Badanie pierwsze i badanie drugie świadomie użyły nierozwiązywalnej zagadki żeby zmęczyć silną wolę i sprawdzić ile jej zasobów jeszcze mogli z siebie wykrzesać uczestnicy. Jednak ktoś mógłby zasugerować, że wcale nie chodziło o to że uczestnicy nie mieli już siły rozwiązywać zadania, ale że nie posuwali się naprzód i to ich najbardziej zniechęcało!

Właśnie dlatego w trzecim eksperymencie użyto zagadki która miała rozwiązanie. Yeah, wreszcie nie robią ludzi w konia!

Silna wola odpowiada również za świadomą kontrolę ludzkich emocji. To właśnie dzięki niej możemy robić coś sprzecznego z nami przez pewien czas, np. powstrzymywać się od płaczu, czy nie okazywać niechęci osobie której nie lubimy.

Właśnie dlatego mówi się, że dobry kłamca nie może kłamać dłużej niż 30 min, bo po tym czasie jego silna wola słabnie i do głosu dochodzi mowa ciała, czyli wszystkie niewerbalne oznaki zdenerwowania (tupotanie nogą, zaciskanie szczęki, potliwość rąk, itp.)

Podczas tego badania 30 uczestników oglądało przez 10 min bardzo emocjonalny film i mieli powstrzymywać swoje wszelkie emocje. Tłumić je i nie okazywać nawet w najmniejszym stopniu. Uczestnicy oglądali zarówno humorystyczne sceny, jak i smutne i stresujące sceny. Humorystycznym filmem był występ komika Robina Williamsa, a smutnym był film pt. Czułe Słówka pokazujący młodą matkę umierającą na raka.

Po obejrzeniu filmów uczestnicy dostawali do rozwiązania anagramy – czyli wyrazy z pomieszanymi literami które mieli uporządkować tak żeby ułożyły się w konkretne słowo.

Każdy z uczestników dostał do rozwiązania 13 anagramów i 6 minut czasu na ich rozwiązanie.

Wyniki badania:

Grupa

Rozwiązane anagramy

Kontrola emocji

4.97

Tylko oglądanie

7.29

Wyniki tego badania ponownie potwierdziły, że słusznym podejściem do silnej woli jest patrzenie na nią jak na zbiornik z energią która się kończy i którą trzeba napełniać.

Grupa, która podczas oglądania filmów miała panować nad emocjami ponownie wypadła dużo gorzej dlatego, że wiele swojej mentalnej energii zużyła na hamowanie swoich emocji. Z kolei grupa która po prostu oglądała film miała więcej mentalnej energii na rozwiązanie anagramów.
 

Źródło:
Ego Depletion: Is the Active Self a Limited Resource? Roy E Baumeister, Ellen Bratslavsky, Mark Muraven, and Dianne M. Tice Case Western Reserve University.