Jak Zaciska Się Pętla Nawyku?

Pętla nawyku to schemat każdego naszego działania. Od tych najprostszych, jak mycie zębów, zakładanie butów, chodzenie, czy czytanie. Aż po te bardziej skomplikowane, jak jazda samochodem, prowadzenie rozmowy, czy gra w szachy. Każdy nawyk korzysta z czegoś, co nazywamy pętlą nawyku (Churles Duhigg,“Siła Nawyku”). Każda pętla składa się z trzech części:

Bez tytułu

  1. Cue (impuls) – to jest wskazówka, która przypomina nam o naszym nawykowym działaniu. Np. leżące na stole paprykowe chipsy.

  2. Routine (zachowanie) – to jest działanie, które podejmujemy kiedy wydarzy się impuls. Np. sięgamy do paczki po paprykowego chipsa.

  3. Reward (nagroda) – to jest subiektywna nagroda, którą dostajemy. Np. czujemy się najedzeni.

W najprostszym ujęciu tak właśnie działają nawyki. Mało tego, czynności te często wykonujemy bez zastanowienia.

Poniżej dla pełnego zrozumienia jeszcze kilka przykładów impulsu, zachowania i nagrody (Churles Duhigg,“Siła Nawyku”):

Mycie zębów:

Może zabrzmi to dziwnie, ale pasta do zębów nie cieszyła się kiedyś wielką popularnością. Używania pasty do zębów trzeba było ludzi nauczyć. Dziś jednak proces mycia zębów często wygląda jak na powyższym przykładzie. Wskazówką jest osad na zębach, który wyczuwamy językiem. Nawykiem jest mycie zębów. Nagrodą z kolei miłe mrowienie w ustach jako oznaka świeżości.

Odbieranie wiadomości:

U wielu ludzi schemat odczytywania wiadomości wygląda dokładnie jak na powyższym obrazku. Pojawia się impuls w postaci dźwięku telefonu, że przyszła nowa wiadomość. Odruchowo otwieramy wiadomość, a nagrodą w tym przypadku jest dowiedzenie się kto do nas napisał i w jakiej sprawie – zaspokojenie naszej ciekawości.

Praktycznie każdy nawyk działa na tym samym schemacie impulsu, zachowania i nagrody. Zwróć uwagę, że tak samo tresuje się zwierzęta. Najpierw komenda żeby pies się położył, potem pies się kładzie, a na końcu dostaje smakołyk. Impuls, zachowanie, nagroda. Pod tym względem nie różnimy się bardzo od zwierząt.

Przychodzą Wam do głowy inne pętle nawyku?